Liście

Gdańsk

Gdańsk - Żuraw w Gdańsku Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, i to, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu. Pod koniec średniowiecza Gdańsk stał się najważniejszym ośrodkiem artystycznym na Pomorzu. Również w okresie renesansu i baroku działali tutaj wybitni twórcy, np. Willem, Abraham i Izaak van den Blocke, Antoni van Obberghen, Andreas Schlüter.

Gdańsk - Fontanna Neptuna Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów) i Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny), główne znajdują się wzdłuż Drogi Królewskiej reprezentacyjnej ulicy Gdańska – Długiej. Na Głównym Mieście znajduje się również Bazylika Mariacka największa budowla średniowieczna z cegły w Europie. Do 1939 roku istniała Wielka Synagoga.

Gdańsk - Pałac Opatów w Oliwie Do ważnych miejsc w Gdańsku należy również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa, gdzie znajduje się zespół katedralny. Pałac Opatów w Oliwie stanowi część dużego zabytkowego zespołu pocysterskiego w Oliwie. Pod koniec II Wojny Światowej pałac został podpalony przez Niemców. Odbudowany w roku 1965. Obecnie Mieści się tu Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Gdańsk - Wnętrze sklepu-fabryki CIUCIU Cukier Artist Osobiście polecam odwedzenie sklepu CIUCIU Cukier Artist na ulicy Długiej 64/65. To jedyna i najmniejsza w Polsce manufaktura tworząca słodycze w oparciu o technologię XVII wieku. Jest to atrakcja zarówno dla dzieci, które licznie odwiedzają firmę, jak i dla dorosłych zaciekawionych techniką tworzenia łakoci. Polecam!!!

Zdjęcia pochodzą ze strony www.okiem-kamery.pl oraz www.ciuciu.de

Atrakcje - menu