Liście

Jantar

Jantar to atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość Gminy Stegna. Już od sześciu lat słynie z wyjątkowej imprezy, którą są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Na dwa dni ta spokojna miejscowość staje się światową stolicą, gdzie “Złoto Bałtyku” wyławiane jest obficie.

Dzięki temu miejscowość zyskała na prestiżu, a bursztynowe mistrzostwa są jednym z głównych elementów promocji całego polskiego wybrzeża. Jantar, czyli bursztyn, nie bez powodu nosi tę nazwę. Już przed tysiącami lat zamieszkiwały te tereny koczownicze ludy, które handlowały bursztynem z przybywającymi tutaj legendarnym bursztynowym szlakiem Rzymianami. Na potwierdzenie tego archeolodzy odnaleźli w tych okolicach wiele śladów świadczących o kulturze sprzed tysięcy lat, jak również dokumentujących pradawne wydobycie bursztynu i jego obróbkę.

Bursztyn w falach morza Obecnie bursztyn jest tak samo pożądanym kruszcem na biżuterię, co przed wiekami, a Jantar tak samo jak przed tysiącami lat "Mekką" dla jego poszukiwaczy. O poławianiu bursztynu, o historii samego Jantara i o edycjach Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu możemy dowiedzieć się więcej odwiedzając Muzeum Bursztynnictwa w Szkole Podstawowej w Jantarze. Ziemie Jantara kryją również w sobie ciepłe źródła solankowe o charakterze uzdrowiskowym, które w perspektywie mają być eksploatowane i udostępnione turystom.

Jest tutaj szeroka, 150 metrowa strzeżona plaża z czystym kąpieliskiem. Przez Jantar wiedzie również szlak Żuławskiej Kolei Dojazdowej, która w czasie sezonu staje się nie lada atrakcja turystyczną. Jantar, podobnie, jak Stegna, Junoszyno i Mikoszewo sąsiaduje z obdarzonymi sentymentalnym urokiem Żuławami, bogatymi w ślady kultury holenderskiej i menonickiej.

W centrum Jantara znajduje się również spore jeziorko. To zbiornik wyrastający na miano łowiska specjalnego karpia. Ta podpowiedź będzie niewątpliwie zachętą dla tych, którym trudno pogodzić wędkarską pasję z wczasami rodzinnymi. W Jantarze to się udaje, a miłośnicy wędkarstwa znajdą wytchnienie od plażowania i będą mogli się zmierzyć z dorodnym karpiem i licznie występującymi w tym zbiorniku rosłymi okoniami. Jantar pogodzi zarówno turystów, którzy szukają spokojnego wypoczynku, jak i tych, którzy po całodziennym plażowaniu lubią wieczorowe rozrywki tak na plaży jak i w samej miejscowości.

Atrakcje - menu