Liście

Kartuzy

Kartuzy Kartuzy to miasto pięciu jezior, położone zaledwie 32 km na południowy zachód od Gdańska w samym centrum Kaszub. Przepięknie usytuowane wśród zalesionych wzgórz nad jeziorami: Karczemne, Klasztorne Małe i Duże, Ciche, oraz Mielonko, stanowi centrum turystyczne i kulturalne regionu. Duże obszary Kaszub wykazują wspaniałe walory krajobrazowe, przepiękne rezerwaty, malowniczo wkomponowane w otoczenie lasy i jeziora.

Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach

Kartuzy - Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera Historia Muzeum Kaszubskiego związana jest z osobą jego twórcy i pierwszego kustosza Franciszka Tredera oraz jego pasją kolekcjonerską i naukowo-badawczą. W muzeum znajduje się wiele ekspozycji, m.in. podstawowe narzędzia związane z uprawą roli, historia kaszubskiego rybołówstwa, przedmioty wchodzące w skład posagu panny młodej, przykłady tradycyjnej i współczesnej sztuki ludowej Kaszub oraz wiele innych. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera.

Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów

Chmielno - Prace Neclów w Muzeum Ceramiki w Chmielnie W Chmielnie, rzut beretem od Kartuz, znajduje się Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów. Ludowa sztuka wyrobu i wypalania przedmiotów z gliny należy do najstarszych wytworów kultury, o czym świadczą liczne wykopaliska i co potwierdzają liczne badania naukowe. Na piękno ceramiki neclowskiej składają się 4 główne elementy, taki jak: formowanie masy plastycznej, różnorodność kształtów, kolorystyka i przede wszystkim unikatowa kompozycja ornamentyki. W muzeum można podziwiać stare wyroby Neclów, zapoznać się z historią i technikami tworzenia Kaszubskiej ceramiki oraz dokonać zakupu fantastycznych, ręcznie robionych wyrobów ceramicznych. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów.

Atrakcje - menu