Liście

Szymbark

W Szymbarku znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Centrum jest otwarte dla turystów przez okrągły rok, w dni robocze w godzinach 9:00 – 19:00, w niedzielę i święta w godzinach: 10:00 - 19:00. W miesiącach: od 1 listopada do 31 marca Centrum pracuje do godz. 17:00. Jest to znakomite miejsce na aktywne spędzenie czasu.

Na terenie Centrum obejrzeć można wiele ciekawych obiektów, m.in. statuę "Świętowida Kaszuba" symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów, Dom Harcerza, Stół Noblisty, Muzeum Ciesielnictwa, Dwór Salino, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Adampola, Chatę Kaszubską, największy koncertujący fortepian świata, Kościółek Św. Rafała, Chatę Kaszubską oraz Muzeum Tabaki. Jednak do najciekawszych naszym zdaniem atrakcji należą:

Dom "stojący na głowie"

Szymbark - Dom do góry nogami Dom postawiony na głowie według autora ma być alegorią współczesnego świata, w którym ląd Boży, tradycja, system wartości zostały postawione na głowie, wypaczone, wyszydzone, ponieważ żyjemy w świecie terroru zbrojnego i medialnego, wojen, nietolerancji, relatywizmu moralnego, intensywnego promowania wszelakich dewiacji. Wrażenia z przebywania w domku są niezapomniane - nie potrzebna żadna karuzela, błędnik naprawdę wariuje.

Najdłuższa Deska Świata

Szymbark - Najdłuższa Deska Świata Na terenie Centrum znajduje się Najdłuższa Deska Świata wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Rekordowa deska liczy 36 m i 83 cm! Jej średnia grubość to 6-7 cm. Waży ponad 1.100 kg (1,42 m3). Trzeba było 50 mężczyzn, by ją zawiesić na ścianie. Wykonana jest z daglezji, która trafiła na Kaszuby w XVIII w. To drzewo amerykańskie, z tej samej rodziny, co nasz modrzew. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Centrum Edukacji i Promocji Regionu Najdłuższa Deska Świata..

Dom Sybiraka z łagrem

Szymbark - Dom Sybiraka z łagrem Dom Sybiraka to drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku! Znany polski podróżnik Roman Koperski , podczas jednej ze swych wypraw na Syberię, usłyszał cichą prośbę tamtejszych rodaków, potomków zesłańców syberyjskich, by przywiózł im z Polski jakąś pamiątkę, „kawałek Ojczyzny”. Lokomotywa i wagony, stojące nieopodal, stały się symbolem wojennych losów Polaków – zarówno żołnierzy jak i osób cywilnych, wśród nich niewinnych dzieci – w najokrutniejszym wymiarze. Dziś Sybiracy upamiętniają te czasy pomnikami i tablicami pamiątkowymi. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Centrum Edukacji i Promocji Regionu Dom Sybiraka z łagrem.

Bunkier Gryfa Pomorskiego

Szymbark - Bunkier Gryfa Pomorskiego Do zrekonstruowanego bunkra prowadzą podziemne przejścia – wygodniejsze niż te, które podczas wojny budowali gryfowcy, ale na tyle niskie, by zwiedzający mógł się pokłonić bohaterom tamtych czasów… Wchodzimy do obszernej otuliny właściwego bunkra, która może pomieścić ponad 100 osób. Na belkowanych ścianach wiszą fotografie i teksty informujące o Gryfie i jego bohaterach. W bunkrze przeżywamy „prawdziwy” nalot, dzięki specjalnym efektom akustycznym. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Centrum Edukacji i Promocji Regionu Bunkier Gryfa Pomorskiego.

Park Linowy

Szymbark - Park linowy Dla amatorów mocniejszych wrażen, żądnych dreszyku emocji w okresie letnim dostępny jest jedyny w regionie Park Linowy. Nad bezpiecznym przebiegiem toku zabaw czuwa przeszkolony i wykwalifikowany personel. Kadra szkoląca to instruktor alpinizmu jaskiniowego z ramienia AWF Kraków oraz instruktor taternictwa jaskiniowego z ramienia Polskiego Związku Alpinizmu. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Centrum Edukacji i Promocji Regionu Park Linowy.

Wszystkie zdjęcia, informacje oraz opisy pochodzą ze strony www.cepr.pl

Atrakcje - menu