Liście

Ujście Wisły

Ujście największej z polskich rzek do Bałtyku znajduje się w najbardziej na południe wysuniętej części Zatoki Gdańskiej, na wschód od Gdańska, pomiędzy wsiami Świbno i Mikoszewo.

Ujście Wisły - Widok od strony przeprawy promowej Mikoszewo to graniczna miejscowość Gminy Stegna położona przy ujściu Wisły, bogata pod względem atrakcji krajobrazowych i bogactwa natury. Przy ujściu Wisły do morza na powierzchni 131 ha został utworzony w 1991 roku rezerwat "Mewia Łacha". Celem tego rezerwatu jest ochrona miejsc gniazdowania ptactwa wodnego oraz ochrona rzadkich gatunków ptactwa w czasie ich wiosennych i jesiennych przelotów.

Według legend i przekazów niegdyś Mikoszewo zawdzięczało swą niemieckojęzyczną nazwę (Nickelswalde) bogatemu rolnikowi Nicklasowi, który goszcząc w swojej posiadłości Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulryka von Jungingen zamiast ław użył dwunastu beczek pełnych złota.

Ujście Wisły - Widok od strony plaży W pobliskiej Rybinie warto zobaczyć dwa zwodzone mosty pochodzące z początku XX wieku. Natomiast w Drewnicy i Żuławkach - dawnych wsiach mennickich - znajdują się unikalne zabytki architektoniczne z XVIII i XIX wieku. Są to: domy podcieniowe, domy gburskie, żuławskie zagrody, wiatrak "koźak" z 1718 roku oraz kościół neogotycki p.w. NMP z 1841.

Atrakcje - menu